Kağıdın Tarihdeki Yeri PDF Yazdır e-Posta
Administrator tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 16 Ocak 2010 16:14

M.Ö.4000 : Eski Mısırlılar bizim bildiğimiz şekliyle kağıt benzeri ilk maddeyi bulmuşlardır.Papirüs denen bir madde dokunarak hasır haline getirilmiş saz kamışlarının dövülerek sert ve ince bir sayfa haline getirilmesiyle oluşmuştur.İngilizce haliyle kağıt demek olan “ paper “ kelimesi de “ papyrus “

Olan günümüze gelmiş bir kelimedir.Tarihte daha sonraki zamanlarda eski Yunanlılar aynı amaçla hayvan derisinden yapılan parşömen cinsi bir madde kullanmışlardır.

M.S.105 : Bildiğimiz haliyle kağıt Çinli bir askeri mahkeme memuru olan Ts’ai Lun tarafından bulunmuştur. İnanışa göre Ts’ai , dut kütüğünü , karışımı ve ufak bez parçalarını suyla karıştırmış bu karışımı ezerek bir kağıt hamuru haline getirmiş , suyunu çıkararak incelttiği karışımı güneşte kurumaya bırakmıştır.Böylelikle kağıt doğmuş olup , bu mütevazi karışım insanoğlunun en harika iletişim inkılaplarından birini oluşturmuştur.Böylelikle Çin ‘de edebiyat ve sanat adeta parlamıştır.

M.S. 610 : Kağıt sanatı Budist rahipler tarafından Japonya ‘ya yayılmaya başlamıştır. Kağıt yapımı Japon kültürünün en önemli parçası haline gelmiş ve yazı yazmak , yelpaze , elbise , kukla yapımında kullanılmış ve evlerinin en önemli parçasını oluşturmuştur.Ayrıca kalıp baskı tekniği ilk kez Japonlar tarafından kullanılmıştır.

Devamını oku...
 
Hurda Kağıt PDF Yazdır e-Posta
Administrator tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 16 Ocak 2010 15:45

Hurda kağıtlar ihale yolu ve normal şartlarda alınır.Firmamız hurda kağıtlar için oldukça kullanışla alanlara yönlendirme yaparak büyük bir israfı engellemektedir.Hurda Kağıtlarınız için bizden fiyat alınız.Hurda Kağıt kağıtçılık pazarında  önemli bir yer kaplamaktadır.Hurda kağıtlarınız için bizdne fiyat almadan değerlendirme işlemine başlamamanız sizin karınıza olacaktır.Yılalrdır hurda kağıt sektöründe kat ettiğimzi yol bizi güvenilir kıldı.Hurda Kağıt değerlendirilirse ülke ekonomisine hem katkı sağlanır hemde hurda kağıtlarınızı için ev ekonomisine katkı dağlamış olursunuz.

Hurda Kağıt geri dönüşüm fabrikaları gözden çıkarttığınız hurda kağıtları bize kullanılabilir ürünler olarak geri göndermekte.Bu açıdan hurda kağıtları değerlendirmenzi ve tabi hurda kağıt larınız için bizden her durumda fiyat almanız yararınızadır.

Hurda Kağıt,Atık Kağıt Alım Satımı,Özel Kagıtcılık bizi arayın.

Hurda Kağıt Spariş alım Satım irtibat;

Ayazağa mh.Makro Elektirik Karşısı Cendere Yolu Şişli  İstanbul Tel: 0212 332 00 14 Fax: 0212 332 00 19  GSM: 0532 231 96 07


Son Güncelleme: Çarşamba, 25 Nisan 2012 09:05
 
Geri Kazanım Konusunda Bunları Biliyor musunuz? PDF Yazdır e-Posta

Bir ton kullanışmış kağıt, geri kazanıldığında 16 adet çam ağacının, bir ton kullanılmış gazete kâğıdı kullanıldığında ise 8 adet çam ağacının kesilmesi önlenmiş olacaktır.

  • Yalnızca 100.000 aile gereksiz yazışmayı durdurursa, her yıl 150.000 ağaç kesilmekten kurtulacaktır.

  • Bir insan, ömrünün 8 ayını, gereksiz yazışma zarflarını açarak geçirmektedir.

  • Bir büro elemanı yılda, 81 kilo yüksek vasıflı kağıdı çöpe atmaktadır.

  • Bir kere kullanıp atacağımız poşetler yerine, sürekli kullanabileceğimiz bez torba, seper ve fileleri tercih edelim.

  • Plastikler doğada parçalanma süresi en uzun olan madde olduğu için yok edilmesi güçtür. Bu nedenle bu maddelerin mümkün olduğunca ayrı biriktirilip geri kazanılmaları sağlanmalıdır.

  • Plastik ambalaj atıkları yıkanıp granül haline dönüştürülerek ikincil ürün üretiminde ham madde olarak kullanılmaktadır. Sera örtüsü, otomotiv sektöründe plastik torba, marley, pis su borusu, elyaf ve dolgu malzemesi, araba yedek parçası yapımında kullanılmaktadır.

  • Yeni üretime kıyasla, matal ve plastikte % 95 enerji tasarrufu sağlarız.

  • Geri dönen her bir ton cam için yaklaşık 100 litre petrol tasarruf edillmiş olacaktır.

  • Bir cam şişe doğada 4000 yıl, plastik 1000 yıl, ciklet 5 yıl, bira kutusu 10-100 yıl, sigara filtresi 2 yıl süre ile yok olmamaktadır.

  • Evsel atıklar arasında cam şişe ve kavanozların geri dönüşümü ülkemizde oldukça eski yıllara uzanmaktadır. Renklerine göre ayrılan cam şişe ve kavanozlar ve diğer cam atıklar krılarak cam tozu haline getirilir. Cam tozu, kum, kireç taşı ve soda külü ile karıştırılır ve yüksek sıcaklıkta şekillendirilerek yeni ürünlere dönüştürülür.
 
Kullanılmış Kağıtlar PDF Yazdır e-Posta

Hızlı nüfus artışı, konforlu hayat şartlarının gelişmesi, şehirleşme, okuma alışkanlığının artması, matbaacılığın ve ambalajlama sanayisinin gelişmesi, kağıt - karton tüketimini arttırmaktadır. Ülkelerin kağıt tüketimi gelir seviyeleri ile değişmektedir. Bir ülkede kağıt tüketim hızı kişi başına yada tüketilen kağıt miktarı ile belirlenmektedir.
Birimi: kg kağıt / kişi / yıldır.

Devamını oku...
 
Kağıt'ın geçmişten günümüze gelişim süreci PDF Yazdır e-Posta

İnsanoğlu her zaman düşüncelerini aktarmanın ve kaydetmenin yollarını ve bunları nasıl daha ileriye götüreceğini araştırmıştır. Bunların ilk örnekleri balmumundan yapılmış levhalar , yapraklar ,bronz, ipek ve kil tabletleridir. Çok miktarda bilginin kaydedilmesi ve ucuza elden ele dolaşması kağıdın buluşuna kadar mümkün olmamıştır.

Devamını oku...
 


ÖZEL KAĞITÇILIK

Döviz Kuru

Bunları Biliyor Musunuz?

1 ton atık kağıdın geri dönüşümü ile 20 ağacın kesilmesini engelleyebileceğimizi, Saatte 3000 dönüm, dakikada 50 dönüm ormanın yok olduğunu, Tüm yaşantımız boyunca ürettiğimiz çöpün ağırlığımızın 600 katı olduğunu, Bir insan ömrünün 8 ayını gereksiz yazışma zarflarını açarak geçirdiğini , 1 ton kullanılmış beyaz kağıdın geri kazanılmasıyla 16 adet çam ağacının, 1 ton kullanılmış gazete kağıdının geri kazanılmasıyla da 8 adet çam ağacının kesilmesinin önlenmiş olacağını, Ülkemizde, yılda yaklaşık 1 milyon ton kağıtla gereksiz yazışma yapıldığını, İnsanların birbirlerine gönderdiği mektupların %44’ünün okunmadığını, Yalnızca 100.000 aile gereksiz yazışmayı durdursa, her yıl 150.000 ağacın kesilmekten kurtulacağını, Bir büro elemanının yılda 81 kilo yüksek vasıflı kağıdı çöpe attığını, Büyük bir kayın ağacının, 72 kişinin günlük oksijen ihtiyacını karşıladığını, Dünya yüzeyinin %6’sının çölleşmiş ve %29’unun da çölleşme yolunda olduğunu. /marquee>